Як перевізнику зменшити ризики

236

Tweet

Як перевізнику зменшити ризики

По загальновідомому правилом на перевізника покладено відповідальність за збереження ввіреного йому вантажу.
Але при цьому є виняток у тому випадку, якщо перевізник доведе, що втрата, пошкодження вантажу сталося не з його вини.
Для того щоб довести факт відсутності провини або хоча б мати повноцінну можливість доводити такий факт, необхідно дотримуватися кілька умов:
1) встановлюйте в самому договорі (заявці) як можна ретельніше заходи, які повинен вживати перевізник (водій) до схоронності вантажу на маршруті (умови завантаження, розвантаження, стоянки, короткочасних зупинок тощо). Дієвими будуть формулювання на кшталт: «перевізник вважається виконав зобов’язання щодо збереження вантажу у разі …..» Відсутність умов по охороні вантажу, спочатку ставить перевізника у невигідне становище!
2) детально визначте в самому договорі (заявці) обов’язкові дії водія у разі виявлення крадіжки, ДТП, нестачі і т. д.; водій повинен знати свої дії у разі виникнення негативної ситуації, які документи необхідно оформити і в які органи звернутися, ідеально, якщо договором конкретно визначено, які документи підтверджують факт відсутності вини перевізника.
Ускладнює, безумовно ситуацію і те, що сам факт відсутності вини, повинен підтверджуватись певними доказами, тобто документами, які встановлюють що винен інший.
Наприклад, у випадку з ДТП ситуація цілком зрозуміла і такий факт встановлюється відповідною постановою суду з визначенням винуватця ДТП. У разі крадіжки вантажу поки немає вироку суду по винній особі довести відсутність вини буде дуже складно.
Як би там ні було, крім вищевказаних рекомендацій, перевізнику можливо мінімізувати матеріальні ризики втрати, недостачі вантажу, використовуючи в договорах застереження з Статуту автомобільного транспорту ст. ст. 133, 134.

Автор статті Юрій Рогачов (транспортний адвокат)