Вісім ознак пророкують нову кризу

247

Tweet

Вісім ознак пророкують нову кризу

Вісім ознак показують, що світова економіка наближається до чергової лінії кризи, попередив перший заступник директора МВФ Девід Ліптон у Вашингтоні під час сесії Національної асоціації бізнес-економіки (National Association for Business Economics, NABE), цитує FT.

Ознаки:

1. Відтік капіталу з фінансових ринків та низькі ціни на сировину.

2. Одночасно зростає нерішучість монетарної влади розвинених і країнах, що розвиваються.

3. Триває слабке відновлення державних боргів, у першу чергу США, як і в багатьох частинах Європи. Зростання суверенного боргу йде з високою часткою непрацюючих кредитів в Європі і країнах. У той же час в США зростають витрати, пов’язані зі старінням населення і спадом інфраструктурної реформи. Відновлення Японії ж знаходиться під загрозою дефляції.

4. Після нових ризиків, які МВФ зафіксувала, глобальний економічний спад і погіршення банківських балансів, які призводять до посилення фінансових умов, у тому числі і кредитування. На ринках, що розвиваються, спостерігається посилення надлишків виробничих потужностей і це супроводжується різким зниженням капітальних витрат і зростанням приватного боргу, часто вираженого в іноземній валюті. Це збільшує ризики для банків і для державних фінансів.

5. З початку 2016 року середнє падіння фондових індексів більш ніж на 6%, що означає глобальну втрату ринкової капіталізації близько $6 трлн., або 8,5% від світового ВВП. Це становить майже половину від втрат в $12,3 трлн. на ринках під час найбільш гострої фази від попереднього світової фінансової кризи. Кілька азіатських ринків, таких, як у Китаї і Японії, постраждали дуже серйозно, втративши до 20% ринкової капіталізації з початку поточного року.

6. Ослаблення валют ринків, що розвиваються, відбувається в той час, коли суверенні державні борги продовжують рости. Наприклад, в Латинській Америці та Африці зростання більш ніж на 300 базисних пунктів щодо початку минулого 2015 року.

7. Різко впали фондові ринки та торговельні потоки. Торік, наприклад, у країни, що розвиваються втратили $200 мільярдів, які були перенаправлені на інші ринки, у той час як у 2014 році виведення капіталу становив $125 млрд. Торговельні потоки знизилися, в основному із-за уповільнення зростання експорту та імпорту Китаю, Росії та Бразилії.

8. Глобальна інфляція знизилася до історичного мінімуму, як в цілому рівень у розвинених країнах у 2015 році знизився на 0,3 процентних пункту по відношенню до попередньої гострої фази фінансової кризи.

Чому потрібно турбуватися за цих сигналів?

„По-перше, тому, що падіння глобального попиту може створити додаткові дефляційні процеси», відзначає Девід Ліптон. Крім того, за його словами, робоча сила і продуктивність праці значно знизилися в останнє десятиліття. За словами Ліптона, приводом для занепокоєння є і уповільнення зростання в Китаї і зберігаються протягом тривалого часу низькі ціни на сировину. Досі не зрозуміло, коли відбудеться зниження капітальних витрат в секторі видобутку, що може призвести до збалансованості товарних ринків. В четвертий раз МВФ попереджає про небезпеку, якщо продовжиться недооцінка ризиків беженского кризи, які можуть вплинути на глобальну економіку і підвищити геополітичне напруження.

МВФ закликає монетарні влади знизити податковий тягар і процентні ставки за кредитами, щоб підтримувати більш гнучкі валютні курси, проводити структурні реформи та інвестиції в інфраструктуру. Фонд також пропонує, щоб країни-експортери сировини переглянули свої державні бюджети, беручи до уваги, що низькі ціни на світових ринках можуть продовжуватися протягом тривалого часу. «Зростання заробітної плати і зниження податків, щоб стимулювати споживання, може виявитися ефективним способом, особливо в країнах з дефіцитом бюджету», пропонує перший віце-директор МВФ.