Відповідальність на різних етапах перевезення

237

Tweet

Відповідальність на різних етапах перевезення

Безпеку вантажу, а особливо міжнародного, — це предмет розбіжностей не лише між сторонами зовнішньоторговельного контракту, але і часта причина конфліктів замовника перевезення та транспортного агентства. Якщо запрошений митний брокер або замовлено експедиторське супровід, проблем, як правило, не виникає, тому що за такими договорами легко відновити відповідальність навіть за наявності серйозних розбіжностей.

Але, як показує досвід, у випадках з російськими учасниками ЗЕД, транспортно-експедиторські договори досить часто не регулюють конфлікти, а навпаки, стають їх причиною.

Отже, безпеку вантажу: основні заходи її забезпечення та їх застосування на практиці.
— Обмеження доступу до об’єкта міжнародної вантажоперевезення — друку, опломбування та спеціальна упаковка.
— Контроль вантажу перевізником під час шляху у відповідності зі стандартами безпеки.
— Інструктування водія про дотримання спеціальних умов безпеки вантажу, якщо вони передбачені особливим пунктом транспортного договору, при цьому питанню навантаження-розвантаження в контракті з логістом має бути приділено особливу увагу.
— Фіксування кожного способу, спрямованого на безпеку вантажу, документації. Якщо в процесі перевезення виявляється невідповідність, воно також має бути відображено у відповідних документах і довідках.

Протягом міжнародної вантажоперевезення митний брокер або логістична компанія повинні декілька разів проводити контрольні заходи. Але по факту, якщо допущені які-небудь порушення, що спричинили пошкодження вантажу, буде дуже складно домогтися відшкодування збитків від логістичної компанії, якщо ви недостатньо докладно склали договір транспортної експедиції. Як правило, жоден міжнародний митний брокер не порадить вам обмежуватися одним тільки базовим шаблонним контрактом. Фіксувати треба і способи кріплення, і способи пакування, умови навантаження-розвантаження. Простіше всього складати такий договір на базі страхового. Оптимальним же виходом буде митний брокер, який займеться вантажоперевезеннями «під ключ».

Особливу увагу слід приділяти контролю доглядових заходів під час митного оформлення. Митний брокер або інша відповідальна особа обов’язково має бути присутнім при перевірці і, по можливості, припиняти висунення несанкціонованих претензій з боку митниці. Для цього потрібна хороша юридична практика в ЗЕД, яка є як раз у представників перевірених брокерських компаній. В іншому випадку переміщуваний об’єкт може бути вилучений або арештований, відповідно, і безпеку вантажу вже буде не у вашій компетенції.
Чому митний брокер може забезпечити максимальну безпеку вантажу? Тому що самий неприємний етап вантажоперевезення — це огляд на митниці, а з цим проблем немає тільки у агентів, які проводять вантажі через «свої» митні пости.

Забезпечувати безпеку вантажу самостійно — це великий ризик. Професіонали знижують ці ризики в рази. Якщо ви вважаєте, що митний брокер — це розкіш, укладайте страховий договір. Це дозволить вам розраховувати на компенсацію в разі проблем з товаром, але потребуватиме чимало часу. Не виключені і судові розгляди зі страховою компанією.