Ви ще не використовуєте АВС? Тоді ми йдемо до Вас

265

Tweet

Ви ще не використовуєте АВС? Тоді ми йдемо до Вас

Замість прологу:
Все, що написано нижче, це крик душі. Крик викликаний великою кількістю статей про АВС аналізі, на яких консультанти намагаються піаритися, презентуючи на пострадянському просторі це ноу-хау (вже більше 20 років і все ноу-хау ). Але найсумніше, що їх коментарі та описи як з цим працювати в більшості носять теоретичний характер, і ніхто не пише про помилки і «гулі», які набиваються при його використанні.
Тому і з’явився цей текст. Короткі замітки про використання АВС аналізу в моїй практиці.

Міф і реалії застосування АВС
1. З історії. Самое раніше згадка про застосування АВС-аналізу (за Парето, далі за текстом АВС) в закупівель і управління запасами мною було виявлено у книзі «Довідник спеціаліста Матеріально-Технічного Постачання», виданого в 1972 р. Відповідно, «нове – добре забуте старе»

2. АВС аналіз є видом СТАТИСТИЧНОЇ обробки даних за минулий період. Це порівняй роботі з часовими рядами. Тоді і правила роботи з ним повинні бути аналогічними, а саме: «Що зовнішнє середовище, що породила статистичні дані, у майбутньому повинна залишитися НЕ ИЗМЕННА». Він не відображає нашого бачення майбутнього в продажах.

3. АВС показує часткове співвідношення між відібраними товарами, при цьому не оцінюються дії, пов’язані з неприродним попитом (наприклад, акції, розпродажі, канибализм товарів, цінова еластичність, дефіцит і інші чинники зовнішнього середовища), і як це вплинуло на продажі.

4. АВС є одним з ІНСТРУМЕНТІВ класифікації об’єктів управління за фактором важливості для прийняття УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ.
При цьому треба виділяти одномірні характеристики об’єктів управління, яких достатньо для управління, і багатовимірні, які дають більш точну настройку.
Приклади:
— якщо на складі ми обробляємо товари в приблизно однакових за весогабаритным характеристиками, то досить буде провести аналіз за частотою звернення до SKU;
— для управління запасами ми будемо використовувати більше метрик, які повинні повністю розкрити природу об’єктів управління, наприклад, у тривимірному розрізі «Валові дохід» (за Парето) – «Маржинальність на одиницю (за Парето) – «Варіабельність попиту» (оцінка коефіцієнта варіації).

5. Сам АВС провести дуже просто, але складно зробити правильний розподіл асортименту (та інші об’єкти управління), що висновки і рішення були коректні по відношенню до майбутнім діям. Наприклад, якщо компанія у своїх продажах робить на товари «довгого хвоста», то заважати їх в АВС з топовими є грубою помилкою, яка «обрубит» цей хвіст. Тому ці дві групи треба однозначно розділити на різні групи управління і всередині кожної будувати свої класи.
Тут можна перерахувати класичні помилки, пов’язані з узагальненням товарів з різною сезонністю; товари з різною тривалістю життєвого циклу; міксування товарів, які знаходяться на різних етапах життєвого циклу.

6. Закон ПАРЕТО в першу чергу вчить, що об’єкти управління відіграють РІЗНУ за ВАЖЛИВІСТЮ роль всередині компанії. І не завжди ця ВАЖЛИВІСТЬ вимірюється часткою. Простий приклад, організація запасу для обслуговування вашого обладнання. Вивести частку того чи іншого зап. частини нам нічого не дасть з точки зору безпеки бізнесу. Логічно будувати класифікацію за значимістю для життєзабезпечення (експертна оцінка) і швидкості заповнення/заміни даного запасу (експертно-статистична оцінка сервісу постачальника). Зрозуміло, що ви далі свої класи назвати А і В і С (щоб передати важливість).

7. Тому, в першу чергу, перед тим як застосовувати АВС або інший принцип класифікації по важливості визначитеся в КРИТЕРІЯХ, важливих для прийняття управлінського рішення і стратегії, яку буде для кожного рішення застосовується. Після чого ви зрозумієте по яким принципам ділити ваші об’єкти на категорії/пули та ін. елементарні об’єкти управління.

8. І найголовніше. Якщо ви вирішили управляти з допомогою класифікацій (в т. ч. і АВС), вибудовуючи стратегії і регламенти, алгоритми робіт, то ви повинні бути послідовні і чітко йти за ним, не давай можливості руками щось робити по-іншому. Хочеш змінити правила управління товаром – зміни присвоєний йому клас.

9. Не лінуйтеся. Класів важливості для об’єкта управління може бути багато. У мене в торгово-виробничої компанії завжди одного товару присвоюються як мінімум класи важливості (АВС): складська логістика (розташування на складі); Закупівля (загальної політики, застосовуваної в компанії); для філій свої АВС при управлінні запасами (значимість даного товару для конкретного географічного регіону, а вони можуть бути різними); для Торгової Точки при мерчендайзинг та/або управлінні запасами; на рівні Контрагент-Товар (для сценаріїв можливого дефіциту і автоматичного резервування) і т. д.

автор статті Ярослав Степченков