Ваговий контроль товару при міжнародному перевезенні. Практичні рекомендації щодо запобігання адміністративної відповідальності.

212

Tweet

Олексій Зимін Юрист Юридичної фірми «ЮРВЕСТ»

На сьогоднішній день найпоширенішим адміністративним правопорушенням у митній сфері є надання до митного органу недостовірних відомостей про товар. Одним з параметрів товару, відомості про який повинні надаватися в митницю, є його вага брутто.

Найчастіше перевізники досить халатно ставляться до того, що вага товару в документах може виявитися неточним. Багато хто вважає, що положення КДПВ (Конвенція про договір міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом) можуть захистити перевізника від відповідальності за перевагу.

Якщо ви, будучи міжнародним перевізником, зацікавлені в тому, щоб уникнути непередбачених штрафів, витрат на догляд та часових затрат, необхідно розуміти декілька ключових моментів.

По-перше, норми КДПВ про те, що вага – сфера відповідальності відправника, не звільнять вас від митного огляду, ні від штрафу за недостовірні відомості. Зміст цих норм у тому, що теоретично ви маєте право перекласти збитки, що виникли у зв’язку з перевагою вантажу, включаючи адміністративні штрафи, на недобросовісного відправника. Але спочатку перед митними органами відповідаєте ви як перевізник, так як саме ви подали в митницю недостовірні документи на товар.

По-друге, формально в митній сфері не існує поняття «допустимого переваги». З точки зору закону, перевага в 1 кг – це теж перевагу, навіть якщо ніхто в здоровому глузді не стане притягати вас до відповідальності в такій ситуації.

По-третє, іноді реальна можливість перевірити вагу товару відсутнє або така перевірка утруднена. Якщо показання ваг при митному огляді виявилися не на вашу користь, то на першому плані опиняються ті розумні заходи, які ви взяли для контролю ваги товару.

Нижче наведено загальні рекомендації, які, за умови їх дотримання, якщо і не допоможуть уникнути надання в митницю недостовірних відомостей про вагу, то принаймні можуть зіграти важливу роль при розгляді питання про наявність вашої вини як перевізника у вчиненні адміністративного правопорушення.

1. Гнучко підходите до ризику переваги, в залежності від того, що ви знаєте інструкції про товар та про відправника.

В залежності від категорії товару, майте уявлення про те, яким чином визначено вагу даної конкретної товарної партії, і запросіть відповідні документи про вагу товару у клієнта по можливості попросіть копії даних документів.

Якщо це, наприклад, технічний або інший товар, що має фіксований вага, попросіть ознайомитися з технічною документацією, знайдіть у ній необхідну інформацію.

Якщо це товар, який визначається в першу чергу ваговими показниками (наприклад, нефасований фрукти, овочі), запросіть у відправника акт зважування.

Як мінімум, постарайтеся отримати усну інформацію про те, як встановлено вага товарної партії. При вивченні документів, не забувайте про розбіжність ваги брутто і вага нетто товару. Якщо товар зважувався без упаковки, зіставляйте дані з урахуванням примірного ваги упаковки.

Враховуйте фактор відправника і ступінь вашої довіри до наданої ним інформації, чи є він вашим постійним контрагентом, чи ви вже маєте досвід перевезення товарів від нього, наскільки точну інформацію про вазі він надавав раніше.

На підставі наявної інформації ви зможете оцінити ймовірність того, що вага за документами не відповідає фактичне завантаження, та при необхідності вжити додаткових заходів по перевірці відомостей.

Окрема категорія вантажів – гігроскопічні товари (наприклад, деревина). Особливість в тому, що їх вага може змінюватися в ході перевезення під впливом різних факторів навколишнього середовища (вологість, температура повітря), але ця обставина не гарантує вам відсутність вини при переважуванні. Крім того, що розбіжність по вазі має бути розумним виходячи з властивостей товару, рекомендується також мати докази того, що в момент завантаження вага відповідав відомостям, зазначеним у документах.

2. Зважуйте транспортний засіб з товаром після навантаження.

Рішення про необхідність такого зважування приймайте з урахуванням інформації, отриманої від відправника, про товар та про те, як визначено його вагу.

Навіть якщо ви витратите на це час і гроші, майте на увазі, що один лише митний огляд, рішення про проведення якого буде прийнято за результатами контрольного зважування на в’їзді у ЗТК (Зона митного контролю), обійдеться вам багато разів дорожче.

Для того, щоб за підсумками зважування отримати реальний вага товару, володійте інформацією про вагу порожнього транспортного засобу. Цифри в ПТС (Паспорт транспортного засобу) можуть відхилятися від дійсності.

В обов’язковому порядку зберігайте документи, що підтверджують факт і результати зважування.

У разі самостійного виявлення недостовірних відомостей про вагу брутто товару, повідомляйте про це замовнику перевезення і вимагайте переоформлення товаросупровідних документів.

3. При виявленні переваги на контрольному зважуванні при в’їзді в ЗТК, прийміть заходи до того, щоб не подавати транзитну декларацію з недостовірними відомостями.

На жаль, часто водій перевізника вже на даному етапі отримує інформацію про те, що товар важить більше, ніж за документами, але не робить ніяких дій або взагалі не повідомляє про це менеджера. При цьому, транзитна декларація ще не подано, а отже правопорушення як таке ще не здійснено до моменту її подачі.

Водій повинен бути проінструктований про те, що можна зробити в даній ситуації. В першу чергу, необхідно повідомити менеджеру про перевагу. Далі, необхідно з’ясувати, чи можливий виїзд з ЗТК без подання декларації. Направте на митний пост лист з проханням про повернення транспортного засобу у зв’язку з виявленням недостовірних відомостей про вагу. Акцентуйте в тексті листа той момент, що транзитна декларація ще не подано. Всі дії необхідно здійснювати максимально оперативно.

Якщо не вдасться домогтися повернення транспортного засобу, розгляньте варіант внесення змін до товаросупровідні документи вручну. Зрозуміло, враховуйте властивості товару, особливо якщо вага прямо впливає на розмір митних платежів.

У будь-якому випадку, з точки зору притягнення до адміністративної відповідальності прийняття вищевказаних екстрених заходів не зашкодить, а лише послужить позитивним фактором при розгляді справи про АП судом.

4. Володійте інформацією про те, чи входить вага транспортного обладнання (зокрема, піддонів) вага брутто товару.

Навіть якщо ви не уточнили цей момент у відправника, в більшості випадків цю інформацію можна почерпнути з товаросупровідних документів. Приміром, якщо в інвойсі зазначена вага брутто товару, а кількість піддонів зазначено лише в CMR і пакинг-аркуші, можна говорити про те, що для перевірки ваги брутто товару він повинен зважуватися без піддонів. В ідеалі, в документах повинен бути зазначений вага піддонів.

Якщо при проведенні митного огляду митниця необґрунтовано, на ваш погляд, зважує товар разом з піддонами, вкажіть на це посадовій особі митниці. Після отримання акта митного огляду надішліть факсом або електронною поштою зауваження до цього акта, вказавши на помилки, допущені при зважуванні.

Основна рекомендація, яка випливає з усього викладеного вище: використовуйте всі доступні заходи для запобігання правопорушень. Не забувайте при цьому документально фіксувати ваші дії.

Оцінюйте ризики і приймайте правильні рішення.

Удачі на дорогах!

Олексій Зимін
Юрист
Юридичної фірми «ЮРВЕСТ»