Тунель під Беринговою протокою — осяжна реальність

243

Tweet

Тунель під Беринговою протокою – осяжна реальність

Ідея будівництва тунелю під Беринговою протокою, вперше озвучена більше 50 років тому, в кінцевому рахунку буде реалізована, впевнена президент міжнародного Шиллеровского інституту Хельга Цепп-Ларуш. За її словами, проект, покликаний з’єднати транспортним коридором Євразію і Північну Америку допомогою підземного споруди між Чукоткою і Аляскою, користується підтримкою широкого кола міжнародних фахівців.

Досі перешкоджали будівництву політичні і фінансові труднощі, розповіла ТАСС Цепп-Ларуш під час конференції з міжнародного економічного співробітництва в Нью-Йорку. Але цей проект, безумовно, буде реалізований в майбутньому і внесе внесок у зміцнення миру між Росією і США, вважає вона.

«Цілком можливо, що вже через 20 років під Беринговою протокою буде ходити надшвидкісний поїзд на магнітній подушці або якогось іншого типу, і можна буде доїхати з Акапулько в Нью-Делі, і це буде швидше, ніж на кораблі, — припустила Цепп-Ларуш.

Величезну вигоду від тунелю, за її словами, витягнуть, в першу чергу, Росія і США. Наявність такого трансконтинентального коридору сприяло б більш активній розробці природних багатств як Далекого Сходу, так і Аляски.

«Потенціал тут просто величезний, — підкреслила глава Шиллеровского інституту. — Якщо б ділове співтовариство було краще поінформоване про наявні переваги, воно б більш активно підключилося до цього».

Ймовірно, Цепп-Ларуш сама погано поінформована про що розвивається бізнесменами обох континентів активності в цьому напрямку. Чукотку від Аляски відокремлюють всього 86 км Берингової протоки, і фахівці вказують, що довжина споруди складе трохи більше 100 км, що лише в два рази більше тунелю під Ла-Маншем. Ще в 1991 р. в США була зареєстрована Міжнародна некомерційна корпорація Interhemispheric Bering Strait Tunnel and Railroad Group» (IBSTRG), в російському відділенні підрахували, що глибина переходу не буде перевищувати 30 м. Так що з технічної точки зору у будівельників не буде проблем.

Фінансові складності міжконтинентальної будівництва намагається вирішити уродженець Росії, а нині бізнесмен зі штату Аляска Федір Соловйов. Його компанія «ИнтерБеринг» з 2010 р. працює над об’єднанням інвестиційних ресурсів, необхідних для початку планування і втілення цього проекту століття. За його словами, у світі немає сьогодні більш очевидною можливості об’єднати разом природні ресурси та готові ринки, ніж в районі Берингової протоки.

Сприяння перевезення вантажів і пасажирів між Північною Америкою та Азією не тільки відкриє найважливіший новий торговий шлях, але і стане каталізатором для подальшого розвитку на Алясці і на російському Далекому Сході. Зокрема, відкривається можливість постачати вугілля Аляски по залізній дорозі в Китай. При цьому Росія буде отримувати солідну ренту за перевезення по своїй території. Натомість на Аляску будуть йти китайські товари.

Цепп-Ларуш також розглядає тунель під Беринговою протокою лише як одним з елементів масштабної транспортної системи під назвою «Новий шовковий шлях». Фахівці Шиллеровского інституту пропонують з’єднати мережею залізниць практично всі континенти. Для цього, за словами вчених, необхідно перейти від монетаристської економіки до реальної.

Уряди країн-учасниць проекту повинні перетворити міжнародну валютно-фінансову систему, що передбачала б, зокрема, встановлення фіксованих обмінних курсів, ліквідацію спекулятивних фінансових інструментів, скорочення і в окремих випадках списання боргових зобов’язань. Це дозволить надати великі державні кредити для розвитку проектів в області технологій та інфраструктури, у тому числі для «створення євроазіатського коридору розвитку як основи реконструкції світової економіки». Установа цієї системи повинні ініціювати США, Росія, Китай, Бразилія та Індія, вважає Цепп-Ларуш.

Автор статті Ігор ЮР’ЄВ