Сторони домовилися, але питання залишилися

252

Tweet

Польща

Після важких переговорів з Польщею по грузоперевозкам фурами Росія пішла на поступки. На вимогу поляків було скорочено кількість необхідних документів для перевезення вантажів. Але найголовніше, на думку експертів BGLOGIST, були внесені чіткі і ясні визначення у спірний наказ Мінтрансу No.301. І хоча російські перевізники впевнені, що західні сусіди продовжать використовувати лазівку і під виглядом своїх товарів будуть возити в Росію вантажі з третіх країн, позбавивши більшості замовлень з Європи бізнесменів з Росії, експерти в галузі транспортної логістики з Європи не бачить в цьому ніякого сенсу, так як польські перевізники отримали стільки дозволів на перевезення, скільки хотіли.

Після тривалих і важких переговорів Росія і Польща досягли домовленості в сфері автоперевезень вантажів фурами. Однак тільки до кінця 2016 року – після діалог доведеться продовжити. Сторони обмінялися відповідними дозволами, які будуть діяти до кінця року.

Згідно з інформацією Асоціації міжнародних автомобільних перевізників (АСМАП), результат дискусій дозволить у підсумку задовольнити потреби російських бізнесменів і далекобійників. Всього кожна сторона отримала за 170 тис. дозволів на перевезення. При цьому Росія отримає 160 тис. польських двосторонніх/транзитних дозволів і 10 тис. дозволів на перевезення вантажів в/з третіх країн. Польській стороні виділили 140 тис. російських двосторонніх/транзитних дозволів і 30 тис. дозволів на перевезення в/з третіх країн. Таким чином, видали полякам на кілька десятків тисяч дозволів менше, ніж вони отримували раніше.

Що заважало домовитися

Однак, як і передбачалося, простим обміном дозволами справа не обмежилася.

Головним каменем спотикання між сторонами стало нововведення в російському законодавстві.

Згідно йому, вантажоперевізники зобов’язані були надавати більш повний пакет документів, який дозволяв точніше визначати країну — відправника товару. Зроблено це було, в першу чергу, щоб захистити вітчизняних автоперевізників від недобросовісної конкуренції поляків. На думку Мінтрансу і членів АСМАП, вони постійно возили вантажі в Росію з усієї Європи, однак на митниці доводили, що насправді доставляли їх лише по короткому плечу з Польщі.

Однак у Мінтрансі просто лукавлять, говорячи про 301 законі Мінтрансу. В ньому чітко і ясно було прописано, що дозвільний режим визначається на основі походження вантажу. Аналогічні закони і правила були прийняті тільки Туреччиною — закон 68 від 2013 року, який суперечить всім міжнародним правилам і нормам. В країні, де працюють тисячі іноземних заводів і фабрик, для двостороннього перевезення вантажу, наприклад з заводу Піреллі, потрібно мати третє турецьке дозвіл лише тільки тому, що завод італійський.

Це дозволяло полякам практично повністю зайняти ринок автоперевезень по Європі, позбавляючи замовлень водіїв з Росії, які могли б конкурувати з іноземними перевізниками.

Незважаючи на те що більше ні в яких країн не виникло претензій до нового правилом, саме поляки вважали його таким, що суперечить міжнародному праву в області вантажоперевезень фурами. Росія тривалий час наполягала на тому, що вжиті заходи законні, відповідають міжнародним стандартам і служать для захисту вітчизняних вантажоперевізників.

Однак у підсумку все-таки поступилася Польщі, щоб не переривати грузосообщение фурами між країнами, як це вже траплялося в лютому.

Як раніше пояснював «Газете.Ru» заступник міністра транспорту РФ Микола Асаул, російська сторона погодилася більш чітко прописати процес підтвердження виду перевезення, спростивши його за допомогою меншої кількості документів. «Це наша внутрішня робота з удосконалення нашого законодавства. Ми її виконали, наказ видали, внесли зміни», — говорив Асаул.

Всі документи будуть перевіряти більш жорстко

Тим не менш контроль за поляками все-таки буде посилений. Як розповів «Газете.Ru» голова регіональної ради АСМАП в Центральному федеральному окрузі Валерій Алексєєв, перевіряти відвантажувальні документи будуть набагато суворіше і в разі постійних порушень це все-таки обернеться посиленням норм російського законодавства.

Займатися перевірками буде Ространснадзор, який підпорядковується Мінтрансу.

«Ми задоволені рішенням, якщо розглядати його як компроміс, — сказав Алексєєв «Газете.Ru». — Ситуація стала краще в порівнянні з тим, про що ми говорили на попередніх раундах переговорів у Сочі. Але при цьому стало гірше, якщо говорити про дотримання норм федерального закону №362, який регулює здійснення міжнародних автомобільних перевезень. Норми цього закону були спрямовані на те, щоб припинити всі «сірі» переоформлення. Поляки стверджували, що вони все чесно возять, і ці суперечки могли тривати нескінченно.

У підсумку і з’явилося альтернативне рішення. Росія заявила, що буде на підставі цих документів намагатися перевіряти коректність доставки вантажів.

Для цього будуть робитися запити самим вантажовідправникам. Тобто, наприклад, поляк везе вантаж в Росію. У документах зазначено, що вантажовідправник знаходиться в Німеччині. Поляки при перевірці Ространснагляду надають документи, де вказано, що товар спочатку довезли до Польщі та вже там вони завантажилися і повезли вантаж далі в Росію. Ространснадзор відправляє запит вантажовідправнику, чи дійсно це так і договір перевезення був розділений на дві частини. Якщо виявиться, що насправді поляки везли вантаж з самої Німеччини в Росію, то це буде вважатися грубим порушенням. Якщо таких випадків накопичиться велика кількість, то Росія посилить вимоги до нормативно-правових документів».

При цьому експерт «Газеты.Ru» впевнений, що, якщо контроль з боку Ространснагляду запрацює в потрібному обсязі, можливості провести повну перевірку не буде – нинішнього пакету документів для цього недостатньо.

«Тоді поляки будуть і далі дурити нас і переоформляти документи так, як робили весь час», — вважає Алексєєв.

Сама перевірка Ространснагляду буде проводитися вибірково. На стаціонарних пунктах огляду, а також за допомогою мобільних пунктів, які працюють на російських дорогах.

«Фури, водії яких висунуть підозрілі документи, затримувати не будуть, — пояснив Алексєєв. – Адже головне завдання тут не арешт машини, а збір статистики про те, чесно чи не дуже працюють перевізники. Поки рано говорити, чи буде таке рішення ефективно. Ніхто не сумнівається, що поляки, як і раніше, будуть хитрувати. Тому все залежить від контролюючих органів, впораються вони чи ні».

У свою чергу, гендиректор російської компанії-перевізника «Лар Транс» і АСМАП Олександр Ларіонов вважає, що переговори по 2016 році закінчені вдало.

«Результат переговорів хороший, він влаштовує російських перевізників, поляки отримали менше дозволів, ніж у минулому році, — сказав Ларіонов. – А чи будуть надалі поляки підробляти документи чи ні, тепер залежить тільки від контролюючих органів. Зараз штраф за таке порушення становить до 400 тис. руб. Поляки використовували «сіру» схему, у них величезна кількість машин, які працювали саме на російському ринку. У результаті вже зараз деякі іноземні вантажовласники та експедитори стали частіше звертатися за послугами російських компаній. Адже вантажовідправники розуміють, що можуть потрапити на штрафи, простої, якщо скористаються послугами недобросовісних компаній. Зараз російські перевізники почнуть працювати на повну котушку!»

Оптимізму пана Ларіонова не поділяють у більшості російських транспортних компаній. Ринок транспортної логістики в секторі міжнародних перевезень знаходиться в жорсткій кризі, кредитування транспортних підприємств в Росії дуже невигідно, квоти на ЄКМТ урізані на 90% — все це веде до руйнування транспортних перевізників в Росії.

Між тим голова комітету Держдуми з транспорту Євген Москвичев вважає, що ніяких поблажок полякам зроблено не було. «Все, що було написано в законі, все залишилося, — заявив Москвичев «Газете.Ru». – Документи будуть перевіряти так, як прописано в законі, ніяких поблажок їм ніхто не дав. Поляків буде жорстко перевіряти служба нагляду. Якщо вони будуть продовжувати порушувати правила перевезення вантажів, то їх чекають серйозні штрафи».

Нагадаємо, що конфлікт між Росією і Польщею вибухнула 1 лютого 2016 року і призвів до тимчасового припинення вантажного автосообщения між країнами, включаючи транзитні перевезення. Заступник міністра інфраструктури і будівництва Польщі Єжи Шміт заявив, що Росія в односторонньому порядку шляхом адміністративних рішень радикально обмежує доступ до свого ринку польського транспорту і товарів. За його словами, автомобільні перевезення між Росією і Польщею, у тому числі транзит до третіх країн, регулюються міжнародним угодою від 1996 року. Польська сторона не погодилася із змінами, що Росія внесла в цій сфері в грудні минулого року, обмеживши можливості перевезення товарів для третіх країн.

Дії Польщі у протистоянні Росії в самій Європі спонукали прихильників створення єдиних європейських дозвільних документів. Більшість перевізників в старому світі вважають, що транспортні права на перевезення вантажів повинні відстоювати європейські транспортні влади централізовано. Європа гостро потребує єдиному транспортному дозволі.

В ході складних і тривалих переговорів країни спочатку домовилися про можливість повернення всіх польських і російських вантажівок на територію своїх країн до 15 лютого, а потім був введений перехідний період у вантажному повідомленні до 15 квітня.