Рубль надає стабільність ринку складської нерухомості

232

Tweet

Рубль надає стабільність ринку складської нерухомості

За даними представника агентства нерухомості Knight Frank Russia & CIS В’ячеслава Холопова, серед всіх сегментів ринку нерухомості галузь складських комплексів залишається поки єдиною, де всі ставки за орендними договорами обчислюються в рублях. До зміни основної валюти в 2015 році також додалося деяке зниження рівня середньоринкової ставки оренди.

Вперше хвиля спаду рівня орендних плат була відзначена в період першого кварталу — невизначеність ринкової ситуації в той період поряд із зростанням порожніх складських майданчиків змусила багатьох власників скорегувати умови укладених договорів. Протягом періоду з другого по четвертий квартали особливих змін у значеннях ставок не позначилося, таким чином, в даний час рівень вартості одного кв. м. складської площадки класу A тримається на позначках від 3 500 до 5 000 рублів.

Пожвавлення на ринку нерухомості та укладання великої кількості угод стало можливим завдяки досить низького рівня сталих ставок оренди площ, які стали до того ж упевнено триматися довгий час. А відкриття доступу орендарів до угод на короткий термін надало учасникам ринку найбільш сприятливі умови комерційної діяльності і дало свободу подальшого розвитку. Втім, вже протягом нинішнього року експерт очікує зниження обсягів оренди на 30-35% на тлі сталих зараз орендних ставок.

Глава відділу індустріальної та складської нерухомості компанії Knight Frank В’ячеслав Холопів, зазначає на ринку логістичних центрів Красноярська невисокий відсоток вільних площ — вакантність на місцевому ринку становить лише 2-3%. У порівнянні з ситуацією на ринках навколишніх регіонів це є непоганим показником.

Варто визнати, що Красноярськ поки не є великим центром логістики федерального масштабу, і обсяг якісних складських ресурсів тут досягає лише 100 тисяч кв. м. В зв’язку з невеликим показником і встановився такий незначний обсяг вакантних площ. Хоча для подібних проектів зростання наповнюваності, за оцінками аналітиків агентства, все ж залишається значним.

При рівні орендної плати нижче і привабливішими, ніж в інших містах з населенням понад мільйон, в Красноярську поки не відмічається значної потреби у подальшому розширенні якісних складських площ. Логічно, що поява нових логістичних майданчиків в регіоні буде можливо тільки за умови появи значного попиту, зокрема нового великого резидента з серйозними намірами.

Проте В’ячеслав Холопів прямо вказує на існування потужних чинників, які значною мірою перешкоджають подальшому розвитку в Красноярському краї власного якісного складського фонду. По-перше, це близьке розташування розвиненого ринку Новосибірська. Також велику роль зіграє і віддалене розташування великої кількості великих російських міст. Ці обставини роблять регіон невигідним для зосередження компаніями серйозних логістичних потужностей високого класу якості. Наслідком цього стає кількість на місцевому ринку складської логістики комплексів, що належать до класу якості «C»: розташовані вони в слабо обладнаних приміщеннях, майданчиком для розміщення часто стає територія якого-небудь колишнього виробничого підприємства. В даний час подібний рівень якості надають до 70% всіх існуючих в Красноярську складів.