Росія не має наміру поступатися Польщі на переговорах з вантажоперевезень

233

Tweet

Росія не має наміру поступатися Польщі на переговорах з вантажоперевезень

Вже завтра ми станемо свідками чергової спроби вирішення проблем міжнародних автомобільних перевезень вантажів між Росією і Польщею.

Як стало відомо «Газете.Ru» Росія не має наміру йти назустріч Польщі на майбутніх цього тижня переговорах з видачі дозволів на вантажні автоперевезення. Поляки наполягатимуть на більш вигідних умов роботи для своїх перевізників. Росія постарається виключити можливості для Польщі привозити вантажі з ЄС під виглядом польських і перешкодити їй захопити ринок автоперевезень по Європі. Чергова зустріч представників двох держав відбудеться 31 березня.

Напередодні вирішального раунду переговорів, в рамках яких Росія і Польща повинні підписати фінальне угода про порядок вантажних міжнародних перевезень на 2016 рік, російська сторона не має наміру йти на серйозні поступки. Раніше Польща неодноразово висловлювала свої претензії до нововведень в російському законодавстві, які, на думку іноземців, суперечили нормам міжнародного права в галузі вантажоперевезень фурами.

Однак Росія продовжує наполягати на тому, що заходи законні, відповідають міжнародним стандартам і служать для захисту вітчизняних вантажоперевізників. Після транспортної блокади, в рамках якої Польща на початку лютого закривала транзит для російських фур, вантажне автосполучення між Росією і Польщею було тимчасово відновлено на два місяці — до 15 квітня. Тепер на зустрічі делегацій у Гданську 31 березня має бути підписана вже постійне угода між країнами на 2016 рік.

Як будуть йти переговори

Як повідомив «Газете.Ru» заступник міністра транспорту РФ Микола Асаул, Росія буде відстоювати свої основні вимоги.

Відзначимо, що в даний час наказ Мінтрансу, який внесе зміни в законодавство РФ у частині автоперевезень, на чому наполягали польські транспортні влади, знаходиться на реєстрації в Мін’юсті.

Однак Асаул не вважає такий крок з боку Росії поблажкою для Польщі. «Мова йде не про поступки, — пояснив Асаул «Газете.Ru». — Ми просто готові більш чітким мовою спростити і прописати процес підтвердження виду перевезення за допомогою меншої кількості документів. Це наша внутрішня робота з удосконалення нашого законодавства. Ми її виконали, наказ видали, внесли зміни».

Говорячи про скарги російських перевізників на прагнення поляків перехопити у них всі можливості по доставці вантажів з Європи до російського кордону, Асаул заявив, що Росія як і раніше не згодна з таким станом справ.

Російські перевізники продовжать возити вантажі з Європи. Також ми будемо боротися з тим, щоб поляки не звозили в Росію продукцію з усієї Європи під виглядом своєї. Ми будемо вимагати документального підтвердження того, що такі вантажі дійсно прибувають з Польщі.

Це передбачено в нормативних актах, наказах Мінтрансу. Виходить, що 31 березня ми виходимо на переговори з колишніми вимогами, але я думаю, що ми зможемо домовитися на весь рік. А далі будемо дивитися, яка буде позиція польської сторони. Ми готові спростити процес перевезення, але не згодні міняти структуру ринку і допускати, щоб польські перевізники займали нашу частку ринку. Ми будемо утримувати свої позиції», — сказав заступник міністра транспорту Росії.

Нагадаємо, що до 15 квітня сторони домовилися видати один одному по 20 тис. дозволів. Для польської сторони — 10 тис. для двосторонніх/транзитних перевезень і 10 тис. для перевезень в/з третіх країн. Для російської сторони — 19,5 тис. для двосторонніх/транзитних перевезень і 0,5 тис. для перевезень в/з третіх країн. Але, за словами Асаула, після переговорів кількість виданих дозволів може бути збільшено. Тим часом, поки країни намагаються досягти взаєморозуміння, російські автоперевізники давно почали розробляти і використовувати альтернативні шляхи для експорту. Це робиться, щоб продемонструвати опонентові свою можливість бути незалежними від наземних шляхів доставки вантажу через Польщу.

Автоперевізники знайшли альтернативу

Як розповів «Газете.Ru» гендиректор російської компанії-перевізника «Лар Транс» та член Асоціації міжнародних автомобільних перевізників (АСМАП) Олександр Ларіонов, в даний час для доставки вантажів в Європу використовуються пороми через Клайпеду.

Також автоперевізники почали знову користуватися шляхами через Україну — її кордони знову були відкриті для російських фур після масштабної блокади. Однак для безпеки колони далекобійників з російськими номерами досі супроводжують автомобілі місцевої поліції і охоронці.

Тому ситуація залишається непростою, а вартість фрахту на перевезення зросла.

«У нас є можливі комбінації, маршрути об’їзду Польщі, — сказав Ларіонов «Газете.Ru». — Нам важко, але полякам складніше, оскільки Росія залишається для них основним ринком. У поляків близько 160 тис. вантажівок, якась частина працює в Європі, але основна маса возить вантажі до нас. Я повністю підтримую рішення про те, що Росія повинна стояти на своїй позиції. Яке право мають поляки змінювати наше законодавство, навіть якщо воно їх не влаштовує? А нам не подобається, що поляки використовують своє транзитне становище і намагаються обмежити транзитний рух російських фур по своїй території.

У BGLOGIST вважають, що «поромна альтернатива» Польщі досить дороге задоволення і не може вважатися повноправним альтернативним варіантом заміни сухопутним маршрутом. Та й розглядати цей варіант в умовах спаду міжнародних автомобільних перевезень в Європі не цілком правильно, так як, якщо вантажний потік зросте лише на 10%, то черги на пороми розтягнуться на тижні.

Адже ми просимо тільки обмежити кількість видаваних дозволів на проїзд польських фур. А вони хочуть перекрити нам шлях у Європу, забрати наші замовлення і возити все самі.

У поляків не так багато замовлень на доставку з Європи до Польщі, куди більше вантажів треба везти в нашу країну. Зараз близько 70% всіх вантажоперевезень по Європі здійснюють поляки, білоруси, прибалти, українці, а частка Росії всього 30%. Наша асоціація стоїть на тій позиції, щоб довести це співвідношення до рівня 50/50. Але санкції, постійні блокади не дають нам цього зробити».

Експерт «Газеты.Ru» упевнений, що під час переговорів країни зуміють домовитися з роботи на поточний рік і більше не будуть проводити нові переговори. На його думку, посилення контролюючих заходів дозволить проводити більш ретельні перевірки і відсікати нелегальний вантаж.

«У спілкуванні з поляками у нас щороку виникають складності, — сказав Ларіонов. — Але тепер Ространснадзор отримає право працювати з поляками більш жорстко. У них більше не вийде, наприклад, завантажити товар у Франції, а до нас привозити під виглядом польського. Буде чіткий список вимог і документів, які будуть перевіряти на кордоні».

Історія конфлікту

Нагадаємо, що конфлікт між Росією і Польщею вибухнула 1 лютого 2016 року і призвів до тимчасового припинення вантажного автосообщения між країнами, включаючи транзитні перевезення. Заступник міністра інфраструктури і будівництва Польщі Єжи Шміт заявив, що Росія в односторонньому порядку шляхом адміністративних рішень радикально обмежує доступ до свого ринку польського транспорту і товарів. За його словами, автомобільні перевезення між Росією і Польщею, у тому числі транзит до третіх країн, регулюються міжнародним угодою від 1996 року. Польська сторона не погодилася із змінами, що Росія внесла в цій сфері в грудні минулого року, обмеживши можливості перевезення товарів для третіх країн. В ході складних і тривалих переговорів країни спочатку домовилися про можливість повернення всіх польських і російських вантажівок на територію своїх країн до 15 лютого, а потім був введений перехідний період у вантажному повідомленні до 15 квітня.

Ситуація загострилася, коли в західних регіонах України місцеві патріотично налаштовані активісти почали блокувати російські фури, які спробували проїхати в Європу в обхід Польщі. Радикали без застосування насильства розгортали далекобійників в зворотному напрямку, не дозволяючи їм дістатися до кордону зі Словаччиною і Угорщиною. У відповідь Росія офіційно закрила кордони для українських далекобійників. У Мінтрансі Росії заявили, що дії української влади грубо порушують угоду про міжнародних вантажних перевезеннях між країнами. Україна відповіла аналогічним кроком вже на офіційному рівні.

В результаті влада Росії і України змогли домовитися з питання далекобійників двох країн і встановили 10-денний термін на те, щоб всі фури встигли безперешкодно перетнути кордон і повернутися на батьківщину. Він закінчився 25 лютого. Потім країни залагодили конфлікт і знову відкрили кордони один для одного. Однак місцеві радикали пригрозили, що все одно продовжать блокувати російські фури на території України. З цієї причини міністру внутрішніх справ України Арсену Авакову було доручено перший час забезпечувати безпеку руху російських фур за допомогою сил нацполиции.