Російсько-турецька митна зима

244

Tweet

Російсько-турецька митна зима

З першого січня офіційно набули чинності санкції Росії щодо Туреччини. Однак озвучені офіційні версії торкаються здебільшого заборону на ввезення продукції сільського господарства, заборона на діяльність туристичних компаній, скасування безвізового режиму, заморожування програм в будівельному секторі.

Однак ще за довго до введення цих заборон бізнес зіткнувся з більш глобальними проблемами, які виразилися у застосуванні спеціальних митних інструментів до всіх без винятку товарів, що поставляються з Туреччини в Росію. Тисячі вантажівок і контейнерів просто зависли на кордоні і внутрішніх митних терміналах в Росії в очікуванні проходження митного оформлення. На товари з Туреччини введений так званий 100% ризик.

З 25-го листопада не можуть оформиться тисячі торгових відправлень у вантажівках, контейнерах і вантажів, які були відправлені літаками, кораблями та іншими видами транспорту. На перевантажених митних пунктах проводиться повний митний огляд, беруться проби товару, проводиться рутинна і не швидка операція по всіх необхідних митних процедур. Однак якщо в звичайні дні ці процеси відбувалися за години, то в даний момент вони вже тривають більше місяця. Ніякої надії на випуск товару бізнес не відчуває. Навпаки, дуже багато вже мріють здійснити реекспорт та надіслати товар назад в Туреччину, так як терміни до випуску вантажу ніхто не дає, а вартість зберігання багажу в митних зонах непомірно висока.

У всій цій ситуації зрозуміло одне заручником політичної ситуації став просто російський бізнес і тисячі російських компаній, які мали необережність мати торговельні контракти в турецькими фірмами. Саме вони стали об’єктом економічної каральної операції російських властей. Подив і здивування викликає той факт, що контракти доставлені в Росію з Туреччини до або під час інциденту з російським військовим літаком в небі Сирії, потрапили фактично під заборону. Близько двох тижнів ці вантажі взагалі не могли перетнути державний кордон РФ, яка закрилася для них відразу 25-го листопада. Потім вантажі все ж пішли, після тотального огляду з вивантаженням і контролю, однак по приходу на митні термінали, бізнес знову потрапив у невизначеність.

Ілюзією виявилися і транзитні перевезення турецьких вантажів через Республіку Білорусь. Тут відбувалося цілком просте захід, з російської кордоні вантажівки розміщувалися в довколишні митні термінали для здійснення 100% догляду вантажу. Дуже багато транспортні компанії просто порушили терміни транзитної доставки за затримки вантажівок на кордоні Білорусі та Росії в період двотижневої невизначеності. І як наслідок цього отримали справи про ПМП.

Туреччина не залишилася в стороні від таких дій митних властей Росії. Але тут все відбувалося значно простіше, російські вантажі в не залежності в якому транспортному засобі вони їхали, просто повертали назад ще з турецькому кордоні. Найбільш складна обстановка склалася на Грузинському кордоні Сарпі. Сотні транспортних компаній з України, Росії, Молдови, Казахстану та інших країн виявилися заручниками турецько-російської митної війни.

23-го грудня бізнес завмер в очікуванні того, що російська митниця пом’якшить режим оформлення турецьких вантажів, однак ФМС продовжив до 23-го лютого 2016 року жорсткий режим для всіх турецьких товарів. Це не залишає ніякого шансу бізнесу. Працювати в таких умовах неможливо. Так і під реальним забороною вже завтра може виявитися будь-яка товарна позиція з Туреччини, причому нікого про це не попередять заздалегідь, а все буде відбуватися стихійно і не цивілізовано. Це повністю створює невизначеність, що дуже згубно для бізнесу.