Перевезення вантажів третіх держав в Росію з митних складів

245

Tweet

Дмитро Іванов, Головний юрист

Раніше, у своїй статті «Особливості перевезення вантажів третіх держав або як їздити в Росію з 20 грудня 2015 року» ми розглядали питання про те, які вантажі належать до вантажів третіх держав і при яких умовах дані вантажі можна перевозити за разовими дозволами на двосторонню перевезення (2-х стороннім дозволами).

Одним з можливих варіантів перевезення вантажу третьої держави по 2-х сторонньому дозволу є перевезення з митного складу.

У зв’язку з посиленням транспортного контролю в РФ, з останніх днів січня 2016 року склалася напружена ситуація. Посадові особи транспортної інспекції не приймають від іноземних перевізників (з Латвії, Литви та Естонії) документи по перевезенню з митного складу як підстави, що підтверджує правомірність здійснення перевезень на підставі 2-х сторонніх дозволів. При відсутності інших документів, що підтверджують правомірність перевезення 2-х сторонньому дозволу, водії іноземних перевізників притягуються до відповідальності за ч. 1 ст. 11.29 Кпап РФ: штраф від 100 000 до 150 000 руб. із затриманням транспортного засобу і приміщенням його на штрафну стоянку до сплати штрафу та надання дозволу на перевезення в/з третіх країн.

Розглянемо ситуацію з точки зору Закону і практики його застосування.

Наказ Міністерства транспорту №301 від 14.10.2015 року, яким затверджено Особливості виконання міжнародних автомобільних перевезень вантажів третіх держав, допускає перевезення вантажів третіх держав з 2-х сторонньому з дозволу митних складів країни реєстрації транспортного засобу, але при виконанні наступних умов (пп. «г» п. 4 Наказу):

факт навантаження транспортного засобу підтверджується відміткою митного органу про завантаження транспортного засобу на митному складі;
склад навантаження повинен бути включений в перелік складів, про якому компетентний орган іноземної держави поінформував Міністерство транспорту РФ. При цьому митні склади повинні знаходиться під митним контролем і управлятися митними органами.
При невиконанні зазначених умов, у посадових осіб транспортної інспекції є законні підстави вимагати надання дозволу на перевезення вантажів в/з 3-х держав.

Суть проблеми криється в зазначеному переліку складів.

Посадові особи транспортної інспекції РФ на місцях заявляють про те, що не мають даних про перелік складів іноземних держав, щодо яких в установленому порядку було поінформовано Мінтранс РФ.

Крім того, співробітники Мінтрансу Росії також не підтверджують факт отримання відповідних відомостей від компетентних органів іноземних держав.

Національні асоціації міжнародних перевізників інформують своїх членів про направлення на адресу Мінтрансу Росії листів зі списком митних складів своєї країни. Однак, з юридичної точки зору, ці листи не дають іноземному перевізнику право на перевезення вантажу третьої держави по 2-х сторонньому вирішення, оскільки:

А) — відсутні реальні докази їх направлення в Мінтранс РФ;

Б) — відсутні реальні докази їх отримання Мінтрансом РФ;

В) — відсутня резолюція Мінтрансу РФ щодо схвалення переліку складів, спрямованого на узгодження конкретною державою.

Дана ситуація буде тривати до тих пір, поки компетентні органи іноземних держав не погодять список митних складів з Мінтрансом Росії і не отримають від нього офіційного підтвердження про погодження.

На підставі викладеного, рекомендуємо іноземним компаніям, що здійснюють міжнародні перевезення вантажів на територію РФ, до офіційного погодження переліку складів на рівні Міністерства транспорту Росії не застосовувати дану обставину (перевезення з митного складу) як підставу, що дає право на здійснення перевезення вантажів 3-х держав за разовим дозволом на двосторонню перевезення.

У разі, якщо вашого водія вже притягнуто до відповідальності за дане адміністративне порушення, зневірятися не варто.

Винесена постанова про штраф можна оскаржити протягом 10-ти днів з моменту його отримання у відомчому або судовому порядку. З урахуванням строків розгляду скарги по суті (з практики це відбувається не раніше ніж через місяць з дати винесення постанови про притягнення до відповідальності), список митних складів швидше за все вже буде погоджений з Мінтрансом Росії і у Вас з’являться реальні підстави для скасування постанови транспортників і повернення раніше сплаченого штрафу в повному обсязі.

Більш детально про виконанні міжнародних перевезень з урахуванням останніх змін законодавства Росії, Ви зможете дізнатися на наших семінарах в березні цього року.

Удачі на дорогах!

Дмитро Іванов
Партнер, Головний юрист
Юридичної фірми «ЮРВЕСТ»