Організація морських контейнерних перевезень

234

Tweet

Організація морських контейнерних перевезень

Морське транспортування економічно доцільна, проте вона не дозволяє доставити вантаж зі складу відправника до складу одержувача без застосування додаткового транспорту. Перевантаження може пошкодити упаковку і сам товар, частина вантажу може бути втрачена. Щоб цього не відбувалося, використовують контейнери. Головна перевага контейнерних морських перевезень, поряд з низькою вартістю, — безпека вантажу. Ризик її втратити або пошкодити частково або повністю мінімальний і пов’язаний виключно з особливостями будь-яких морських перевезень.

Морський транспорт для контейнерних перевезень

В цілях транспортування вантажів використовуються судна спеціального призначення. До них відносяться:

 • суховантажі (застосовують для перевезення автомобілів, різної техніки, сипучих вантажів);
 • танкери (спецтранспорт для доставки зрідженого газу, нафти, нафтопродуктів різного типу);
 • пороми (використовують на річках, у протоках для перевезення людей і автомобілів);
 • балкери (транспорт для доставки масових вантажів);
 • лісовози (застосовується для зерна, твердого палива, пиломатеріалів).

Один з найпоширеніших видів морського транспорту, що використовується в міжнародних перевезеннях, — контейнеровоз. Таке судно може використовуватися як в коротких, так і в далеких плаваннях (в тому числі, в трансокеанических мандрівках).

Документи для перевезення вантажу на контейнеровозі

 • Коносамент. Надавши цей документ, власник або його представник може підтвердити, що володіє вантажем та має право продати його під час подорожі.
 • Морська накладна. Це так званий «необоротний коносамент» або вантажна розписка. Зустрічається абревіатура SWB. Документ оформляється на перевізника. Надавши накладну, перевізник може довести, що має право перевозити вантаж і зобов’язаний доставити його одержувачеві.
 • Штурманська розписка. Таку розписку іноді використовують як аналог коносамента. Її в цьому випадку необхідно надати покупцю. Як правило, Mate’s receipt оформляється помічником капітана. Її надають відправнику після того, як вантаж був поміщений на борт судна.
 • Складська розписка. Цей документ використовується при зберіганні вантажу на складі, складається покупцем або продавцем;
 • Докова розписка. Її складає перевізник. Розписку отримує відправник після того, як передає вантаж на доці (пірсі).
 • Пакувальний лист. Містить в собі інформацію про вантаж, розміщений в контейнері.

Етапи морських контейнерних перевезень

Порядок морських контейнерних перевезень залежить від того, яку саме схему співпраці вибрали покупець і продавець, заповнений контейнер вантажем конкретного відправника повністю, або мова йде про збірному вантаж. Зокрема, доставка до порту може здійснюватися за рахунок продавця (постачальника) або за рахунок покупця. Найчастіше постачальник бере на себе всі витрати. Більш детально вивчити ці питання можна на сайті WTRansports.com. А зараз розглянемо етапи вантаження і перевезення з моменту доставки вантажу в порт.

Митне оформлення

Вантажі оформляються на митниці країни відправника перед завантаженням на судно. У разі, якщо збірний вантаж, його перевіряють ще до закладки в контейнер. Якщо орендований контейнер повністю, товар можуть перевірити і після. Для цього при необхідності контейнер можуть розкрити.

Представник покупця або постачальника повинен надати наступні документи:

 • Договір з постачальником, що підтверджує факт покупки товару;
 • Документи, що засвідчують право перевозити вантаж і зобов’язальні перевізника доставити його одержувачеві;
 • Паспорт угоди;
 • Документи, що підтверджують оплату товару (це можуть бути як платіжні доручення, так і виписки з розрахункового рахунку);
 • Рахунок-фактура (інвойс);
 • Коносамент та інші транспортні документи (перераховані вище);
 • Технічні описи товарів;
 • Дозвільні документи;
 • Платіжні доручення для оплати митних зборів і перерахування інших необхідних платежів.

Всі ці документи надаються митному органу, інспектори перевіряють їх, потім перевізник сплачує мита. На лінії митного контролю ще раз перевіряються всі документи (включаючи платіжні доручення), і товар пропускають.

Відправка товару в контейнери

Даний етап відноситься тільки до перевезення збірних вантажів, коли майно/товари декількох одержувачів поміщають в один контейнер. Збірний контейнер наповнюють тільки товарами, які пройшли митні процедури.

Завантаження контейнера на борт судна

Перевізник надає капітану або помічнику капітана всі документи на товар. Той перевіряє їх. При необхідності він має право перевірити і вантажі, розміщені в контейнерах.

Далі контейнер поміщають на борт. Для цього використовують підйомний кран. Перевізника (або представнику постачальника, який залишається на суші) надається розписка, що підтверджує факт відвантаження.

Представник перевізника може знаходитися на борту судна і стежити на станом вантажу, якщо це передбачено договором з постачальником або покупцям. Як правило, експедирування вантажу не потрібно.

Морська перевезення і наступні етапи

Судно проводить у дорозі кілька днів або тижнів (залежно від маршруту). У пункті призначення його зустрічає представник перевізника (якщо він не слідував разом з вантажем), що забезпечує розвантаження і завантаження контейнера на автомобіль. Перевізник повинен надати капітану судна документи, що підтверджують право забрати вантаж.