Неоплачений фрахт. Рекомендації щодо усунення помилок для отримання своїх грошей за перевезення вантажів.

267

Tweet

Марія Маркелова Юрист

Основою успішного бізнесу є правильна побудова відносин із клієнтом (контрагентом). Про це знають практично всі перевізники, але на практиці виконують далеко не всі.

Замовник перевезення – ключова фігура в діяльності транспортної компанії. Однак не варто при укладанні договірних відносин ігнорувати ряд простих рекомендацій.

1. Знайте з ким Ви працюєте

Перевірити контрагента можна самостійно:

 • у мережі інтернет;
 • з інформації від колег по транспортному цеху;
 • шляхом звернення до спеціалізованим компаніям, що надають актуальну інформацію про контрагента.

2. Правильно оформляйте документи (Договір перевезення/Заявку на перевезення):

 • договір/Заявка обов’язково повинні бути скріплені підписами керівників або уповноважених осіб, а також печатками сторін договору (підпис можна звірити з паспортними даними керівника, запросивши скан названого документа при оформленні договірних відносин);
 • допоможіть отримання від контрагента оригіналу Договору/Заявки або обов’язково прописуйте в Договорі/Заявці фразу про юридичну силу документів, переданих сторонами за допомогою факсимільного зв’язку та/або електронної пошти.

3. Зберігайте електронну переписку з контрагентом:

 • максимально конкретизуйте умови роботи з контрагентом в електронному листуванні, з якої буде слідувати однозначний висновок про характер перевезення, ціною фрахту, а також порядку і умов оплати за конкретну перевезення (цю інформацію в подальшому можна використовувати як доказ, що підтверджує перевезення вантажу). При цьому, звертайте увагу на e-mail адреса особи, з якою ведете листування – він повинен співвідноситься з компанією-замовником.

4. Не забувайте про оформлення CMR-накладної:

 • графа 24 CMR повинна бути закрита, шляхом проставлення на ній дати, печатки, підписи, прізвища, імені, по батькові отримувача.
 • Обов’язкова наявність оригіналу CMR-накладної.

5. По закінченню міжнародного перевезення:

 • своєчасно направляйте контрагенту акт про виконані послуги, CMR і рахунок на оплату.
 • зберігайте підтвердження направлення названих документів контрагенту (поштова квитанція з описом-вкладенням документів).

У разі невиконання контрагентом своїх зобов’язань щодо оплати фрахту у встановлений термін, у Вас будуть усі підстави для стягнення грошових коштів в досудовому або судовому порядку.

Для судового захисту інтересів перевізника ключовим моментом є термін позовної давності, який становить 1 (один) рік.

Цей термін починає діяти:

 • для перевізника — після закінчення 3-х (трьох) місяців з дати складання CMR-накладної;
 • для експедитора — з дня виникнення права на пред’явлення позову.

Більш детальну інформацію щодо отримання грошових коштів за фрахты, а також спеціалізованих компаніях, які представляють інформацію про контрагентів, Ви зможете дізнатися на наших семінарах в березні цього року.

Удачі на дорогах!

Марія Маркелова
Юрист
Юридичної фірми «ЮРВЕСТ»