Митний союз

359

Tweet

Митний союз

Зовнішньоторговельний оборот Митного союзу порівняно з 2010 роком збільшився на третину, повідомив міністр торгівлі Євразійської економічної комісії (ЄЕК Андрій Слєпнєв. Позитивне сальдо склало 260 млрд доларів, що перевищило показники минулого року на 71,9 млрд. Сумарний обсяг зовнішньої торгівлі ТЗ трохи не дотягнув до трильйона і зупинився на цифрі в 913 млрд доларів

Євразійська економічна комісія виникла зовсім недавно і поки навіть не обзавелася власним сайтом. Це наднаціональний орган управління, який замінив в кінці 2011 року Комісії Митного союзу (КТС). Головою організації став Віктор Христенко. Основним завданням ЄЕК, як стверджують організатори, є забезпечення функціонування і розвитку Митного союзу та Єдиного економічного простору, а також вироблення пропозицій щодо подальшого розвитку інтеграції.

Перше засідання комісії відбулося 1 лютого, і прес-конференція Андрія Слєпньова стала місцем підведення підсумків роботи нової організації. Зокрема, були озвучені цифри статистики по основним торговим показникам Митного союзу за час його дії.

Країни «трійки» експортували більше, ніж ввозили – обсяг експорту товарів оцінюється в 586 млрд доларів, тоді як імпорт – всього 326,5 млрд. Серед позитивних тенденцій Євразійська економічна комісія відзначає зниження залежності держав Митного союзу від іноземного продовольства, частка якого в закупівлях знизилися з 15,1 до 13,5%.

Однак показники зростання експорту та імпорту порівняно з 2010 роком приблизно однакові – 34,2 і 31,1% відповідно. При цьому Андрій Слєпнєв зазначив, що більше двох третин експорту складає мінеральну сировину з Росії та Казахстану. При цьому у «трійки» скоротилася частка експорту готової і високотехнологічної продукції – 2,4 замість 2,8% в 2010 році. А от частка імпорту обладнання зросла до 46%.

На думку Андрія Слєпньова, в цьому є і позитивні сторони. Зокрема, це побічно свідчить про те, що в Росії триває технологічне переозброєння, так як в цілому закупівлі обладнання в Росії виросли на 3%.

У загальному обсязі експорту ТЗ відзначається зниження частки Євросоюзу та зростання частки Китаю. Проте ЄС як і раніше очолює список головних торгових партнерів «трійки» – тут реалізується більше половини сукупного експорту і закуповується 44% імпортних товарів. Найбільші поставки товарів з МС припадають на Нідерланди (23,2%), Італію (14,8%) і Німеччини (11,6%). Найбільшими імпортерами стали Німеччина (29,%), Італія та Франція (по 10%). Китай зайняв 2-е місце серед покупців товарів Митного союзу, на його частку припало майже 9% сукупного експорту. Андрій Слєпнєв також підкреслив, що Митний союз вже увійшов у трійку основних торгових партнерів Європейського союзу, за обсягами зовнішньої торгівлі незначно поступаючись лише Сполученим Штатам та Китаю.

Аналіз внутрішнього товарообігу показує цікаві тенденції. Обсяг взаємної торгівлі Росії, Білорусії і Казахстану в 2011 році збільшився на 36%, обігнавши показники торгівлі на зовнішніх ринках, і склав 62,3 млрд доларів.

Підсумки перших двох років життя в загальних економічних кордонах показали, що найбільшу вигоду від участі в Митному союзі отримала Білорусь. За 2009-2011 роки білоруський експорт в Росію зріс на 20%, Казахстан – на 15%, при цьому країни МС займають майже половину загального обсягу зовнішньої торгівлі республіки. Російське присутність на білоруському ринку, навпаки, знизилася, зате продажу товарів Казахстану зросли на третину. Андрій Слєпнєв вважає, що такі результати пов’язані з тим, що Росія і Казахстан збільшують продажі за рахунок сировини, в той час як Білорусь реалізує на зовнішніх ринках, насамперед, товари легкої промисловості, техніку і обладнання, а також продовольство.
Пріоритетом роботи ЄЕК стане підстроювання законодавства Митного союзу в умовах СОТ. За словами Слєпньова, попередники ЄЕК взяли більше ста рішень, що захищають економічні інтереси країн «трійки». Вони торкнулися тарифного регулювання, санітарних норм та інтелектуальної власності. Андрій Слєпнєв зазначив, що вступ Росії у Всесвітню торговельну організацію сприяло вдосконаленню регулювання в рамках МС.

Поки залишається напруженою порядок митно-тарифного регулювання. Зокрема, лідери трійки близькі до компромісу щодо поставок літаків, повідомив Слєпнєв. При цьому Росія всіляко підтримує прагнення Казахстану вступити в СОТ. На думку експертів Євразійської економічної комісії, республіка може поповнити ряди членів Світової організації торгівлі вже в цьому році.

Протягом 2012 року Євразійської економічної комісії також належить прийняти ряд практичних заходів щодо формування режиму вільної торгівлі з країнами АСЕАН. Андрій Слєпнєв сподівається, що вигода від такого режиму буде збалансована для всіх учасників. Відповідаючи на запитання нашого кореспондента, він також підтвердив прийдешнє поповнення Митного союзу. До його складу незабаром увійде Киргизія, вже подала офіційну заявку на вступ. Справа за технічними формальностями, якими займається відповідна робоча група. Андрій Слєпнєв також не виключив того, що наступним кандидатом на вступ до МС може стати Таджикистан. На його думку, подібне розростання економічного блоку цілком послідовно, так як всі учасники є членами Євразес.

ТПП-Інформ