Кримінальне переслідування боржника

277

Tweet

Кримінальне переслідування боржника

Нерідко при конфліктах в транспортній логістиці, кредитор розглядає варіант кримінального переслідування боржника.

Найбільшою перешкодою в даному випадку виступає саме наявність договірних відносин між сторонами. В договорі і законодавством передбачені наслідки і конкретні санкції за невиконання взятого зобов’язання, тому прямий шлях до господарського суду за захистом своїх прав, а не до слідчого.

Однак, на практиці, в залежності від ситуації, можна ефективно використовувати інформацію, обставини та галузеву практику документообігу в свою користь і здійснювати кримінальне переслідування боржника.
Наприклад, експедитор отримав оплату і не проводить розрахунок з перевізником. У такій ситуації, можна використовувати відсутність у переважній більшості оригіналів документів – договори, заявки, і пробувати звертатися з заявою про кримінальне правопорушення. При цьому заяву необхідно будувати не як позовну заяву в суд, а навпаки, уникаючи обставин обміну копіями документів, заявки, договору. Наприклад «зобов’язаний сплатити за договором» замінюємо на «пообіцяв оплатити, отримав гроші і не сплатив», «пообіцяв підписати та надіслати договір, акт, заявку і не зробив». Завдання сформулювати в заяві ознаки шахрайства (ст. 190 КК).

У разі якщо вже є рішення суду на вашу користь і таке не виконується, то необхідно додатково збирати матеріал для притягнення боржника до кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення (ст. 382 КК).

Головне при цьому пам’ятати, що сам по собі слідчий не панацея і досягнення результату крім обставин і фактури справи залежить від особистої ініціативи та участі. І мова не про корупцію, а про сприяння слідству, яке має полягати у збиранні та наданні інформації, документів, подання клопотань, відправку документів і т. д. Тільки такий комплекс дій може мати ефект.

Автор статті Юрій Рогачов (транспортний адвокат)