Електронний цифровий підпис

249

Tweet

Електронний цифровий підпис

«ЕЦП» ДЕРЖАВНЕ КЛІШЕ НЕ ВІДПОВІДАЄ ДИНАМІЦІ БІЗНЕСУ, ІНШІ АНАЛОГИ ЕЛЕКТРОННОГО ПІДПИСУ

Електронний цифровий підпис (ЕЦП) безумовно спростила взаємодія бізнесу і державних органів. Вражають темпи автоматизації інфраструктури держ. органів, що відбуваються в чому завдяки використанню ЕЦП. Все це, безумовно, класно, але є одне але, такі процеси більшою мірою полегшують взаємодію бізнесу і держави в особі повноважних органів.
Що стосується взаємовідносин між підприємствами, підприємцями, практика показала абсолютну нежиттєздатність використання ЕЦП через «важкої» інфраструктури ключа, бар’єрів використання в інших юрисдикціях. При цьому стало вже звичним у підприємницькому середовищі укладати договори і обмінюватися документами по електронній пошті і для цього законодавством України передбачені інші, більш динамічні види електронного підпису.
В ЗУ «Про електронний цифровий підпис» зазначено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час використання інших видів електронного підпису, в тому числі переведеного у цифрову форму зображення власноручного підпису. Згідно ЗУ «Про електронний документообіг», ЗУ «Про електронну комерцію» такими іншими видами електронного підпису можуть бути:
— електронний підпис за домовленістю сторін;
— електронний підпис одноразовим ідентифікатором;
— цифрова форма зображення власноручного підпису.
Безумовно, зазначені види електронного підпису також вимагають документального оформлення, дій, але принциповою відмінністю від ЕЦП є те, що вигляд самої електронного підпису та умови її використання, визначаються сторонами договору. Саме такі форми електронного підпису мають перспективу подальшого розвитку в бізнес середовищі.

Автор статті Юрій Рогачов (транспортний адвокат)