Блокада російських перевізників в Україні буде мати правові наслідки

251

Tweet

Блокада російських перевізників в Україні буде мати правові наслідки

На території України почалася блокада транспортних засобів російської реєстрації, які виконують міжнародні автомобільні перевезення. Чим все це може обернутися для транспортних компаній України, будемо міркувати з експертом в області транспортної логістики BGLOGIST.

Блокада російських вантажівок на території України має досить ясні і цілком очевидні наслідки для галузі міжнародних автомобільних перевезень країни, які пов’язані з Росією. Необхідно точно і ясно розуміти, що затримання транспортних засобів, перевезених ними вантажів і водіїв вантажівок, що відбувається зі значними порушеннями міжнародного законодавства та існуючих норм і правил міжнародних автомобільних перевезень в Європі.

Необхідно відзначити, що російські вантажні транспортні засоби, що здійснюють перевезення на підставі дозволів на таку діяльність, які їм видає українське транспортне відомства на підставі двосторонніх угод між країнами. Наявність таких документів гарантує безперешкодне переміщення вантажних транспортних засобів по території України. Затримання вантажівок і створення перешкод на шляху їх слідування є і повинно розцінюватися з точки зору міжнародного права, як незаконні дії.

Абсолютно очевидно, що не правові дії повинні знайти дуже чітку оцінку з боку українського Міністерства інфраструктури, так як саме на ньому лежать основні зобов’язання на основі двосторонніх транспортних угод. Цілком очевидно, що наявні факти порушень у цій області вже дійшли до транспортного відомства, так само і відповідна нота з боку російського Мінтрансу 12 лютого була відправлена української сторони з вимогою забезпечити розблокування російських транспортних засобів та забезпечити безумовне виконання Угоди між Урядом Російської Федерації та Урядом України від 21.03.1995 р. Відповідні ноти спрямовані в МЗС РФ та комісару з транспортних питань ЄК.

Російська транспортна профільна організація АСМАП проводить на своєму сайті збір інформації про перевізників, які опинилися заблокованими на території України. Було зроблено звернення за допомогою до колег українського АСМАП і знайдено повне розуміння з їх боку. Так як саме транспортні організації України можуть реально оцінити наслідки, які можуть виникнути для транспортного сектора країни.

Вже на цьому тижні буде проходити засідання спільної комісії по обговоренню питання про квоти на дозволи на 2016 рік. На наш погляд, позиції України у цих переговорах дуже серйозно залежать від рішення незаконних дій на її території стосовно російського транспорту. Швидше за все квоти на перевезення будуть сильно скорочені. Якщо враховувати нові вимоги до міжнародних автомобільних перевезень в Росії, то основна робота з України в Росію може здійснюватися тільки на основі тристоронніх дозволів і схоже, що отримати більш вигідні позиції, країні навряд чи вдасться.

Інша проблема, яка чекає Міністерство Інфраструктури України, це пояснення ситуації в ЄК і IRU. У 90% випадках затримки, вантажі перебували в юрисдикції країн Європейського Союзу та бездіяльність влади України викликає здивування в ЄС. Так само в Європі викликають серйозну заклопотаність заклики деяких українських організацій почати блокувати і європейські транспортні засоби, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення вантажу в Росію і з Росії. Не важко передбачити, яку позицію в цьому питанні займе ЕК та коментарі європейського комісара з питань транспорту, Віолетти Булц, ми побачимо вже зовсім скоро. Але не так швидко, як хочеться російським транспортним компаніям, так як за 12-го лютого пані Булц перебуває у робочій поїздці в Сінгапур.

EU and #ASEAN: new opportunities and concrete initiatives in transport that will bring us even closer. pic.twitter.com/e7IrXCCmCW

— Violeta Bulc (@Bulc_EU) 14 лютого 2016

Тут вона налагоджує міцні транспортні зв’язки Європейського Союзу з країнами ASEAN. Проте вже зовсім скоро їй доведеться з головою поринути в європейську реальність і проблематика транспортних конфліктів Росії, Польщі та України буде займати весь її час.

В Україні існують досить жорсткі правила щодо дотримання норм транзиту вантажів, що перевозяться автомобільним транспортом. За порушення цих норм перевізнику загрожує конфіскація вантажу та транспортного засобу, в будь-якому випадку, санкції визначає суд. В умовах неправомірного утримання вантажівок з вантажем, останні підпадають під серйозний удар цього закону та можуть бути конфісковані. Зволікання у вирішенні цього питання може призвести до серйозних юридичних наслідків для України. Виходячи з того, що країна не забезпечила транзит вантажів по своїй території, перевізник може подати позов з вимогами відшкодування санкцій. Виграти такий позов в міжнародному суді не представляє ніяких проблем. Факт порушення міжнародного законодавства наявності.

Ґрунтуючись на принципі взаємності в міжнародних автомобільних перевезеннях, BGLOGIST вважають, що компетентні транспортні органи РФ можуть застосувати дзеркальні заходи по обмеженню руху українських перевізників на території РФ. У цьому випадку наслідки для перевізників України будуть вельми більш значні, ніж для їхніх колег з Росії. І ці заходи не змусили себе довго чекати, сьогодні Росія зупинила рух по своїй території всіх українських вантажівок, про це повідомив Мінтранс.