Білоруський сюрприз для перевізника

269

Tweet

Дмитро Іванов, Головний юрист

Як зберегти причіп, виконуючи перевезення вантажів через Республіку Білорусь. Практикум по використанню транспортних засобів міжнародного перевезення (ТСМП).

Республіка Білорусь є членом Євразійського Економічного Союзу (ЄАЕС) і застосовує в рівній мірі з Російською Федерацією Митний кодекс Митного союзу у сфері митного адміністрування. Однак практика тлумачення і застосування митного законодавства в Білорусі по ряду питань значно різниться з російської правозастосовчої практикою.

Цією статтею ми відкриваємо цикл публікацій, присвячений міжнародних перевезень через територію Республіки Білорусь, в яких розглянемо особливості таких перевезень.

Основний тренд білоруської митниці в останні місяці – активне залучення до відповідальності міжнародних перевізників за порушення правил використання транспортних засобів міжнародного перевезення.

При в’їзді на територію ЄАЕС транспортний засіб на номерах ЄС (Європейського Союзу), що використовується в міжнародній перевезення, набуває особливий статус – транспортний засіб міжнародного перевезення (далі — ТСМП). До ТСМП може ставитися як тягач, так і причіп /напівпричіп.

Питань використання ТСМП присвячена окрема глава Митного кодексу Митного союзу. З одного боку, використання транспорту як ТСМП дає право на безмитне ввезення на територію Митного Союзу (МС), з іншого боку, має ряд обмежень. Основні з них зводяться до заборони використання ТСМП для перевезень всередині Митного союзу і заборони на передачу ТСМП третім особам.

Особливо слід відзначити ситуацію, коли тягач, зареєстрований в ЄАЕС, ввозить для здійснення міжнародного перевезення причіп, зареєстрований в ЄС.

В такому випадку, при в’їзді на територію МС/ЄАЕС причіп набуває статус ТСМП. Про це свідчить відмова у Митному Кодексі Митного Союзу, яка полягає в тому, що зареєстрований в ЄАЕС перевізник має право ввезти ТСМП (тобто причіп на іноземних номерах) тільки для завершення або початку міжнародної перевезення, на території Митного Союзу або за його межами.

На практиці, з урахуванням точки зору білоруських митних органів, це означає те, що при ввезенні іноземного причепа на територію ЄАЕС, перевізник повинен виступати «подальшим» перевізником, тобто здійснювати продовження рейсу, раніше розпочатого іншим перевізником.

Зазначена норма існує досить давно, але складнощі, зумовлені її застосуванням, стали виникати у перевізників з 2015 року. При цьому, більшість адміністративних справ за вчинення зазначеного порушення порушується посадовими особами митних органів Республіки Білорусь.

Доказову базу по таких справах білоруські митники будують досить своєрідно. При прибутті в міжнародний автомобільний пункт пропуску автопоїзда з тягачем з ЄАЕС і причепом з ЄС білоруські митники фактично влаштовують тотальний огляд кабіни тягача дуже схожий на обшук у пошуках документів на буксируваний причіп з попередніх поїздок. Шукають договору оренди, довіреності та інші документи, якими підтверджується факт неодноразового та/або довгострокового використання цим перевізником даного причепа. У разі знаходження таких документів, стосовно фірми-перевізника порушують адміністративну справу, а причіп вилучають.

Перевізнику закидають не декларування транспортного засобу (причепа), маючи на увазі при цьому, що при виявлених при огляді документи він повинен був поміщати причіп не під режим ТСМП, а під режим тимчасового ввезення з сплатою митних платежів.

Санкція за таке порушення – штраф на транспортну компанію до 4500 Євро з можливою конфіскацією предмета порушення, тобто причепа.

За що склалася в Республіці Білорусь судовій практиці, більше 90% адміністративних справ у сфері митного справи закінчуються штрафом з конфіскацією предметів правопорушення, зокрема конфіскацією транспортних засобів або товарів.

Наведений підхід білоруських митників, з нашої точки зору, м’яко кажучи вельми спірне. При цьому, єдиного підходу до судової практики по даній категорії справ у Республіці Білорусь не сформувалося, так як більша частина таких справ ще не завершився винесенням судових рішень.

До того моменту, доки митні органи країн ЄАЕС не прийдуть до єдиних стандартів з означеного питання, рекомендуємо всім перевізникам при здійсненні перевезень на автопоїзді ЄС/ЄАЕС керуватися наступними рекомендаціями:

виключити перед початком рейсу у ЄАЕС знаходження в кабіні вашого транспортного засобу документів з попередніх поїздок (довіреностей, договорів, за якими можна встановити багаторазове використання даного транспортного засобу в міжнародних перевезеннях);
оформлювати договори, довіреності та інші документи виключно на разовій/короткостроковій основі (тільки на поточну перевезення);
не ввозити на територію ЄАЕС причепи/напівпричепи, які раніше ввозилися з тривалим і багаторазовим договорами та дорученнями.
Використовуючи ці прості поради на практиці, Ви зменшите свої ризики до мінімуму і збережіть свої причепи. Будьте уважні!

Удачі на дорогах!

Дмитро Іванов
Партнер, Головний юрист
Юридичної фірми «ЮРВЕСТ»