Авіаперевізники повертаються в Росію

391

Tweet

Авіаперевізники повертаються в Росію

Про своє рішення повернутися на російський ринок авіаперевезень заявили американська авіакомпанія Delta Airlines, тайська Thai Airways та чеська Czech Airlines. Це невелика частка іноземних перевізників, які могли б відновити роботу в Росії, відзначають експерти. Втім, головне почати.
Delta Airlines планує відновити польоти з Росії в США. У компанії буде п’ять рейсів на тиждень з Москви в Нью-Йорк. Сьогодні на цьому напрямку працює тільки «Аерофлот». Його ціни істотно відрізняються від літав по цьому маршруту «Трансаеро»: 33 тисячі рублів у «Аерофлоту» проти 15 з половиною тисяч рублів у «Трансаеро». Справа в тому, що «Трансаеро» демпінгувала на ринку трансконтинентальних перевезень, результат цієї політики виявився плачевним.

Ціни «Аерофлоту» експерти вважають зваженими і виправданими, але вони дозволяють зайти на цей ринок конкурентам — закордонним авіакомпаніям.

Thai Airways налагодить авіасполучення з Бангкоком, Czech Airlines буде літати в Прагу.

«На жаль, повертаються в російське небо зовсім не ті авіакомпанії, які до відходу мали значну частку ринку», — констатує Віктор Горбачов, генеральний директор Асоціації «Аеропорт» цивільної авіації. У результаті повернення цих авіакомпаній не позначиться істотно на пасажиропотоку і ціни на квитки. «Якщо б збільшила частоту Lufthansa (компанія не пішла з російського ринку, але істотно скоротила частоту польотів) або повернувся Air Berlin, б ситуація помітно змінилася», — говорить Віктор Горбачов.

Експерт зазначає, що російський ринок авіаперевезень практично залишився без зарубіжних лоукостерів. На ньому тепер працює в основному тільки російська «Перемога». Число польотів знизив найбільший скандинавський перевізник SAS. В кінці березня літати в Росію перестане британський лоукостер EasyJet.

Правда, нещодавно про плани вийти на російський ринок повідомив азіатський авіаперевізник AirAsia. У Росії почне літати «дочка» компанії — лоукостер AirAsia X. Але дати початку рейсів поки не відомі. «У перевізника є велика кількість стикувань, що дозволить дати ринку конкурентні ціни в кризовий час», — зазначив керівник Комітету з транспорту АТОР Дмитро Горін.

«Багато лоукостери хочуть до нас повернутися, але для них тут немає потрібних обсягів», — запевняє Горбачов. Такі компанії працюють на низькій вартості квитків і повного завантаження літаків. Низьку вартість авіаквитків в Росії сьогодні складно забезпечити через зростання валют, а повної завантаженні заважає зниження обсягу перельотів.

Росіяни дійсно стали менше подорожувати. «За минулий рік кількість міжнародних авіаперевезень скоротилося на 10 відсотків, — говорить Горбачов. — При цьому збільшилися обсяги на внутрішніх лініях». Зростання внутрішніх перевезень пояснюється зрослими пасажирськими авіаперевезеннями в Крим.

«Сімферополь обслуговував 700 тисяч пасажирів, а зараз 5 мільйонів. Тобто обсяг авіаперевезень зріс у п’ять з половиною разів», — говорить Горбачов.

Проте внутрішні маршрути залишаються закритими для зарубіжних авіакомпаній. «Ми не пускаємо їх до себе. У нас немає системи відкритого неба», — говорить Горбачов. У Росії діє пряма заборона на здійснення внутрішніх перельотів зарубіжними авіакомпаніями.

Співрозмовник «РГ» вважає, що чекати істотних змін цін на квитки з-за повернення Delta Airlines, Thai Airways та Czech Airlines не слід. Сильніше всього на ціни вплинула догляд «Трансаеро». Ціни «Аерофлоту» на внутрішніх рейсах виявилися дорожче, до того ж на ряді напрямків «Аерофлот» є монополістом і може встановлювати тарифи без оглядки на конкурентів.

На міжнародних рейсах ця практика не працює. «Направлення на Європу, США — там літають конкуренти», — говорить Горбачов. Причому конкурентне середовище є насиченою, так як за закордонними авіакомпаніями залишається істотна частка російського ринку.

«За минулий рік своїми літаками ми перевезли 92 млн пасажирів, в аеропортах у нас обслуговано 160 мільйонів пасажирів. Це говорить про те, що 70 мільйонів пасажирів ми віддали іноземним компаніям», — зазначає Горбачов. Тому повернення великих зарубіжних авіакомпаній на російський ринок сприяв би зниженню вартості авіаквитків.

Експерт упевнений, що ділити на російському ринку зарубіжним компаніям вже нічого. Найбільш привабливі напрямки (Далекий Схід, Великобританія, США) зайняв «Аерофлот». Інші авіакомпанії можуть прийти на ці напрямки, але це не призведе до істотної зміни в розстановці сил.

Найбільша інтрига була пов’язана з чартерними напрямами після відходу з ринку «Трансаеро». Але Туреччина і Єгипет виявилися закриті. Втім, Горбачов впевнений, що Єгипет для туристів відкриється дуже скоро. І тоді загостриться боротьба за виконання чартерів в цьому напрямку. Додатково боротьбу підігріє швидкий початок відпускного сезону.

Куди летимо?

Лютий став місяцем активного бронювання турів на літній сезон, повідомляє сайт Асоціації туроператорів Росії. ТОП-10 поповнили Кіпр і Болгарія, змінивши Китай і Домініканську республіку. На першому місці залишився Таїланд.

Інфографіка: Марія Пахмутова / Юлія Кривошапко / РГ

Джерело інформації www.rg.ru